خوانســار
بقعه پیر خوانسار ( شیخ ابا عدنان )
بقعه پیر خوانسار از باستانی‌ترین آثار تاریخی سرزمین زیبای خوانسار می‌باشد و در اوایل سلطنت صفویه بنا به امر پادشاه وقت ساخته شده است. صاحب بقعه پایه‌گذار مذهب حقه جعفری در اوایل قرن هفتم می‌باشد. این مقبره که ابتدا سنگی و روی چشمه پیر ساخته شده بود، در دوره صفوی و بنا‌بر ارادت صفویان به سبک معماری سلجوقی بازسازی شده است. این آرامگاه زيارتـگاه اهـالي مسافران وميهمانان شهر خـوانسار مي‌باشد.

امامزاده سید احمد
این زیارتگاه در جنوب شهر خوانسار و کنار رودخانه اصلی در خیابان آیت الله خوانساری واقع شده است و به شاهزاده احمد مشهور است که نسبتشان به روایت اهالی به حضرت امام هادی (ع) می‌رسد. این زیارتگاه دارای گنبد دوپوش است که روی بقعه قرار گرفته و در دو طرف گنبد، دو مناره گلدسته ساخته شده که بر زیبایی و جلال معنوی امامزاده افزوده است.

امامزاده سید صالح
امامزاده سید صالح قصیر واقع در بیدهند خوانسار است و با هفت واسطه نسبتشان به امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می‌رسد. در شجره نامه های قدیمی که در سال 1256 قمری تنظیم شده است و ممهور به مهر علمای آن زمان می باشد آمده است که سید صالح علیه الرحمه صاحب حالات صوری و معنوی بوده و مریدان او در لرستان و بختیاری بسیارند .

امامزاده محمود
نسب این امامزاده شریف بنا به نقل از معتمدین محل با چهار واسطه به حضرت هادی (ع) و قدمت این بنا نیز به دوره صفویه رسیده است . این بنا دارای گنبد 12 ضلعی و مخروطی شکل می باشد. همچنین گفته می‌شود باباترک با طغیان ترک از طرف امراء وقت خود مأمور آوردن طلای بالای گنبد این امامزاده می‌شود و وقتی به رحمت ایزدی می‌پیوندد، در این مکان مدفون می‌گردد که به همین سبب این مکان را به بابا ترک نیز می‌شناسند. این مکان دارای آب انبار و سردابه ای قدیمی است که به قدمت مکان و اهمیت آن می افزاید.
Fa En