خوانســار
گلستان‌کوه
گلستان کوه منطقه ای است بسیار سرسبز و خوش آب و هوا که سراسر آن پوشیده از گون‌های گزنگبین ، پیاز وحشی (موسیر) و انواع گل‌های زیبا است و در مسیر خوانسار به اصفهان در 15 کیلومتری شهر خوانسار و در جنوب آن واقع شده‌ است. این منطقه طبیعی حدود ده کیلومتر مربع وسعت دارد و در فصل بهار مملو از گل‌های طبیعی به ویژه لاله سرخگون می باشد . پارک سرچشمه یکی از مراکز تفرجگاهی و گردشگری خوانسار ، پارک سرچشمه این شهر می باشد . این پارک با وسعتی حدود 15 هکتار در جنوب شهر خوانسار و در دامنه کوه خوانسار قرار دارد . این پارک زیبا در طول سال و در فصول مختلف ، پذیرای میهمانان و گردشگران زیادی از شهرهای استان و دیگر نقاط کشور می باشد و به دلیل وجود چشمه‌های آب متعدد از جمله چشمه مرزنگوش،چشمه شترخون و چشمه پیر که در جنب آرامگاه شیخ اباعدنان قرار دارد از طراوت و زیبایی خاص برخوردار شده است. همچنین وجود جنگل انبوه از درختان مختلف در دامنه کوه و محل های استراحت و سکوهای مخصوص مسافران و میهمانان بر جاذبه طبیعی این پارک زیبا افزوده است.

مرزن‌گشت
چشمه طبیعی مجاور سرچشمه به تازگی دچار رنگ شده لیکن حوض پیر و حوض مرکزی سرچشمه کمتر شکل تصنعی به خود گرفته‌اند. این سه چشمه از میان شهر جریان می‌یابد و آب‌های شرقی بدان می‌پیوندد و تشکیل رودخانه خوانسار را می‌دهند. آب‌های شرقی از قسمت پائین‌‌ دست دامنه ، ایجاد مخروطه‌ افکنه‌هایی نموده اند که پاره ای از آنها در پای کوهستان قرار دارند.

پارك طبيعتي سنگ‌شير
اين تفرجگاه طبيعي زيبا، در محله بيدهند (سنگ‌شير) قرار دارد كه وجود قنات و عبور رودخانه از كنار آن، در كنار درختان و سبزه زاران، يكي از مكان‌هاي جذاب براي استراحت و تفريح است.

گردنگاه (گردنه)
گذرگاه قديمي و كوهستاني با هوايي بسيار مطبوع و مناظري دل‌انگيز كه گردشگران با پياده‌روي در آن گويا از ميان بهشتي بي‌نظير عبور مي‌كنند.

کوچه باغ
خوانسار علاوه بر مکان‌های دیدنی و گردشگری طبیعی و تاریخی بسیار از باغ‌های انبوه نیز پوشیده شده است، به گونه ای که اگر از بلندی‌های اطراف به شهر نگاه کنیم جز مواردی اندک ساختمان و سازه ای مشاهده نمی‌کنیم و شهر را پوشیده از درخت می‌بینیم. یکی از مواردی که چشم هر بیننده‌ای را در خوانسار به خود خیره می‌کند، کوچه باغ‌های زیبا و رویایی خوانسار است. کوچه باغ‌هایی که با دیوارهای خشتی در بیرون و درختان سر به فلک کشیده‌ای که ارتفاع آن‌ها چند برابر دیوارهاست، خودنمایی می‌کند. وجود درختان با قدمت زیاد و تنوع رنگی که در بین برگ‌های این درختان وجود دارد‌، جلوه‌های بصری زیبایی را در این دالان‌ها ایجاد می‌کند.

غار‌های آهکی
در این منطقه غار‌های کوچک و بزرگ زیادی وجود دارند که ارتفاع آن‌ها گاه بیش از 2500متر است. معروف ترین غار در سطح این شهرستان غار اشکفت یا اشکافت است. این غار در جنوب شرقی خوانسار قرار دارد و از جنس آهکی است. دهانه‌ی آن حدود ده متر است و در اعتقادات مردم جایگاه خاصی دارد و یکی از زیارتگاه‌های مردم است. در 5 کیلومتری غار اشکفت ، غار کوچکی همانند یک اتاقک می‌باشد، که در دهانه‌ی آن بر اثر عمل فرسایش ستون عظیمی شبیه به پیکر یک انسان با کلاهی لبه دار به‌وجود آمده است. این پیکره در بین اهالی عمر نامیده می‌شود. از غار‌های معروف دیگر، یک غار آهکی در دره ی خاردون در کوه هیکل است و همچنین غار دامنه، که در سر راه خوانسار به اصفهان، در منطقه‌اي به نام دامنه، در يک دره واقع شده است. غار دامنه در حدود 35 متر طول دارد و درون آن خشک مي‌باشد.

دره دربند
منطقه دربند واقع در پنج كيلومتري شهر، در مسير كوهستاني خوانسار – بويين قرار دارد. وجود سد خاكي دربند در كنار طبيعت زيباي كوهستان ديدني است. در این منطقه همچنین دره ای زیبا و رویایی به نام دره‌ی انژدر، وجود دارد.

سد باغکل خوانسار
ساخت سد مخزنی باغکل از سال 1380 به طور جدی پیگیری شد و در سال 1384 عملیات اجرایی این پروژه آغاز شد و در بهمن ماه 1389 آبگیری گردید. این سد در کیلومتر 2 جاده خوانسار اصفهان بر روی رودخانه باغکل احداث شده است.

اکوموزه هنرهای صخره ای ماقبل تاریخی تیمره
اکوموزه‌ها، موزه‌هایی در دل طبیت هستند که از طریق آن‌ها می‌توان هنرکهن وآثارسخن گوی تاریخ بشری را تا مرز اسطوره‌ها رصد کرد و از همه جالب تر شخصیت اقلیمی آن دیار را که منجر به شکل گیری آن تمدن کهن گردیده را از نزدیک دید. ضمن بهره گیری از زیبایی‌های طبیعت، تفریح و پیاده‌روی در کوه، شنیدن توضیحات محققین و... همه را یک جا و در یک زمان واحد تجربه کرد . در ایران برای نخستین بار در تیمره، در کوه‌های اطراف شهر خمین، موزه‌ها و نگارخانه‌هایی با قدمت بسیارکهن (40000 سال) و با وسعت کیلومترها مربع و درکنار طبیعتی زیبا، هوایی تمیز و مطبوع، در دسترس همگان است.

پناهگاه‌ حیات وحش موته
پناهگاه حیات وحش موته در شمال استان اصفهان، شمال غربی میمه و جنوب غربی شهرستان دلیجان قرار دارد و روستای موته در مرکز پناهگاه قرار گرفته است. این پناهگاه یکی از پر ارزش‌ترین مناطق ایران به خصوص از نظر گیاهان منحصر به فرد و زیستگاهی مناسب برای زندگی آهو و منطقه‌ای برای تکثیر این گونه می‌باشد. پناهگاه حیات وحش موته دارای دو بخش مختلف است، یکی بخش جلگه‌ای و هموار که محل زیست آهو است و دیگری مناطق کوهستانی که محل زیست قوچ و میش و بز می‌باشد. این پناهگاه علاوه بر حیات وحش، پوشش گیاهی و گیاهان و گل‌های زیبا دارای غارهای زیبایی نیز است.

پیست اسکی فریدون‌شهر
این پیست در ۱۸۰‬ کیلومتری غرب استان اصفهان در منطقه‌ای کوهستانی و در سه کیلومتری مرکز شهرستان فریدون‌شهر و در ارتفاعات موسوم به گردنه روستای چقیورت قرار گرفته‌‌‌ است. پیست اسکی فریدون‌شهر مرتفع‌‌ترین پیست اسکی فلات مرکزی ایران و تنها پیست اسکی استاندارد در استان اصفهان است که شیبی تند و منحصر به فرد، در حدود ۳۵‬درجه را دارا می‌باشد.
Fa En